Okolie

Úvod ÚvodOkolie

 

Ostrihom

Štúrovo spája s Ostrihomom most Márie Valérie. Najznámejšou pamiatkou Ostrihomu je svetoznáma bazilika. V bazilike sa nachádza na celom svete najväčší na jedno plátno maľovaný oltárny obraz, ktorý namaľoval Michelangelo Grigoletti. Po obhliadke baziliky môžete vyjsť 400 schodmi na kupolu, odkiaľ sa Vám naskytne nádherný pohľad na Dunaj, Kováčovské kopce  a prekrásne okolie.

Kováčovske kopce

Kováčovské kopce sa nachádzajú 5 km od Štúrova - dobré možnosti na pekné výlety a pešiu turistiku v neporušenej prírode. Trasa s červeným značením poskytuje krásne výhlady na Ostrihom a pohorie Piliš v Maďarsku. V Kováčovských kopcoch sa nachádzajú dve národné prírodné rezervácie.
Jedná sa o NPR Burda ( alebo Kováčovské kopce -juh), a NPR Leliansky les (alebo Kováčovské kopce -sever).

Dobogókő


Dunajsko Ipeľský Národný Park - nedaleko Ostrihomu. Dobogoko -miesto liečivých energií ktoré sa nachádza v Pilišskom pohorí je veľmi dobrý tip na pekný výlet. Turistické cestičky Vás povedú miestami kde sa stali uzdravenia,krásnymi výhľadmi na pohorie Borzsony a na Slovensko. Traduje sa že je sa tu nachádza srdcová čakra zeme. Túto vetu vyslovil Dalajláma v roku 2006 ktorý pohorie Piliš navštívil už viackrát. Najvyšší bod Dobogoko sa nacháádza 700 m.n.m. 

Vyšehrad  - 25 km od Štúrova

Visegrád ( Vyšehrad ) a Ohyb Dunaja ( Dunakanyar ) je jedným z najnavštevovanejším turistickým miestom v krajine. Vyšehrad bol postavený v mimoriadne známej ,krásnej oblasti Madarska, na najmalebnejšej časti dvojitej S línie zákruty Dunaja. V meste môžeme na viacerích miestach vidieť rímske ruiny.  Medzi historickými hradbami paláca sa každoročne usporadúvajú ,,Vyšehradské zámocké hry" ktoré lákajú tisícky návštevníkov. Medzi najviac navštevované atrakcie patrí hrad Fellegvár, Šalamuská veža, Bobová dráha a Fun Extreme Canopy.


Szentendre

Kto už raz videl,nikdy nezabudne na krásne madarské mestečko ležiace pozdlž Dunaja, južne od Vyšehradu ,na bydlisko maliarov, sochárov, Szentendre. Svojimi úzkimi uličkami,dlaždenými kamennými dlažbami šplhajúcimi na kopec,obrazom mesta z 18 soročia je toto mesto jedinečným umeleckým zoskupením. Mestečko za svoju mediteránnu atmosféru môže ďakovať Srbom, ktorí utiekli pred Osmánmi. Srbi sa tu usadili a v priebehu troch storočí postavili niekoľko kostolov. Szentendre je od 17.str.cirkevným a kultúrnym strediskom Srbov žijúcich v Madarsku. Stojí za to stráviť tu aj celý deň medzi domčekmi v štýle baroka,prechádzať sa uličkami ,alebo ísť na vychádzku do areálu Národopisného múzea pod šírim nebom, do skanzena.

Budapesť - 50 km od Štúrova 

Mesto je rozkročené v jemnej zákrute Dunaja, má široké bulváry, zarastené zelené parky a prepracované kúpeľné domy. Atmosférou pripomína obdobie priemyselnej revolúcie, kedy bola postavená jej najväčšia časť.

Országház (Parlament), Bazilika sv. Štefana, Námestie hrdinov, Maďarské národné múzeum (Magyar Nemzeti Múzeum), Vajdahunyad, Citadella, Rybárska bašta (Halászbástya), tropikárium, Zoo, Vidám park, Kúpele - medzi tradičné verejné kúpele patria Gellért a Széchényi.